Aşırı Ayak Terlemesi Tedavisi

Aşırı Ayak Terlemesi

Ayak terlemesi, yani bilinen bir diğer ismi ile plantar hiperhidrozdur. Bireyin yaşadığı stres, üzüntü ve sıkıntı sonucunda oluşur. Bireyin yaşadığı aşırı ayak terleme sorunu birçok soruna yol açarken günlük yaşantıyı da ciddi derece de etkilemektedir. Bu sorun bireylerin farklı türde rahatsızlık edinmesine neden olur. Ayak mantarı ve bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlayarak bireyin rahatsızlık duymasına neden olur. Bireyin geçirdiği rahatsızlık sonucu uygulanan ilaç tedavisinin yan etkisi ya da psikolojik sıkıntılar gibi etkiler aşırı ayak terlemesine neden olur. Bu durumu yaşayan bireyler bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetimine girmelidir. Alanında uzman olan doktorların muayene ve tetkik sonuçlarına göre bir tedavi için uygunsa yapılır. Aksi halde işlemin yapılması mümkün değildir.

Aşırı Ayak Terlemesi Tedavisi

Günümüzde hem erkek bireylerde hem kadın bireylerde sıkça rastlanan aşırı ayak terleme sorununun giderilmesi için doktorlara başvurulur. Bireyler duydukları rahatsızlık sonucu sorunun giderilmesi için alanında uzman olan doktorlar ile görüşürler. Alanında uzman olan doktorlar birey için uygun olan aşırı ayak terleme tedavisini uygular. Bu tedavi yöntemlerine bakacak olursak şunları söylememiz doğru olacaktır.

İyontoferez ile Aşırı Ayak Terleme Tedavisi: Genellikle ayak ve el terlemesinde tercih edilen iyontoferez tedavisi, bireyin cildine verilen elektrik akımı ile giderilir. Cilde verilen elektrik akımı yaklaşık 30 dk kadar sürmektedir. Sorunu tamamen gidermese bile bireyin uzun süre terleme sıkıntısını giderir.

Antipersirantlar ile Aşırı Ayak Terleme Tedavisi: Terlemenin giderilmesinde etkili olan bir çeşit spreydir. Ayak çevresine uygulanan ayak spreyi, deri tahriş etmeden uygulanmalıdır. Bu işlemin sonunda terleme biraz da olsa giderilmektedir.

Ameliyat ile Aşırı ayak Terleme Tedavisi: Aşırı ayak terleme sorunu yaşayan bireylerin ameliyat ile tedavi edilmesi mümkündür. ETS olarak bilinen tedavi türü genellikle tercih edilmez. Bu tedavi türü ile terleme sorunu giderilecek ise bireyler kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetiminde bu işlemi yaptırmalıdır. Aksi halde yapılması tavsiye edilmez.

İlaç Tedavisi ile Aşırı Ayak Terleme Tedavisi: Aşırı ayak terleme sorunu yaşayan bireyler, terlemeyi önleyen ilaçlar kullanabilir. Bu ilaçlar ter bezlerinin daha az çalışmasını sağlar. Böylece birey daha az terler. Fakat bu tedavi türünün yan etkileri mevcuttur.

Bütün bu durumlara bakıldığı zaman aşırı ayak terleme sorunu yaşayan bireyler için daha farklı tedavi türlerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenden kaynaklı birçok kişi sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir. Alanında uzman olan doktorların tetkiklerine göre bireyin sağlık durumu kontrol edilir. Bireyin sağlık durumu elverişliyse en uygun olan tedavi yöntemi belirlenerek tedavi uygulanır. Böylece yaşanan sorun giderilir. Aksi halde birey için uygun olmayan tedavi uygulanırsa olumsuz etkiler çıkması muhtemeldir.