Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nedir?

Cinsel ilişki esnasında yaklaşık olarak 30 ayrı bakteri, virüs ve parazitin diğer bireye bulaştığı bilinmektedir. Bu bakterilere bakıldığı zaman çok 8 tanesi bulaşırken sadece 4 tanesi tedavi edilebilmektedir. Bu duruma bakıldığı zaman cinsel yolla bulaşan hastalıkların ne derece de önemli olduğunu görmüş oluruz. Bireyler de herhangi bir cinsel rahatsızlık yaşanmaması için oldukça dikkat edilmesi gerekir. Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakacak olursak bunların bel soğukluğu, sifiliz ve klamidya rahatsızlığı olduğunu söylememiz mümkündür. Bunun yanı sıra daha sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar ise hepatit B, HIV bir diğer ismi ile AIDS ve HPV olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Bu hastalık türlerinin tedavi edilmesi mümkün değildir. Bulaşan hastalıkların yanı sıra cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da vardır. Bu rahatsızlıklara sahip olan bir kadın doğum yapmış ise bebeğe de geçer.

Kadınlara Cinsel Yolla Geçen Bulaşıcı Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların kadınlarda birçok belirtisi vardır. Bu belirtilere bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.

  • Bireyin vajina bölgesinde kaşıntı,
  • Vajinada normalden daha fazla akıntı olması ve renk değişikliği, koku değişikliği,
  • Birey cinsel ilişkiye girerken ağrı ve acı hissinin oluşması

Kadın bireylerde sıkça rastlanan cinsel yolla geçen hastalıklar için şunları söyleyebiliriz.

  • Klamidya: Klamidya bakterisi bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Genital bölgeye olan herhangi bir temas ya da elle dokunuş bile klamidya hastalığının bireye geçmesi için yeterli bir etkendir. Bunun için cinsel ilişki olmadan temas edilmesi de oluşması için yeterlidir.
  • HPV: Birden fazla çeşidi bulunan HPV’nin bulaşması için tam olarak cinsel ilişkinin gerçekleşmesi gerekir. Bulaşan bu hastalık genital bölge de siğil oluşmasına neden olur. Aşı ile önlem alına bilen bu hastalık ileri seviyeye geldiği zaman rahim ağzı kanserine yol açar.
  • Bel Soğukluğu: Bireyin vücudunda nemli olan kısımların enfekte olmasına neden olarak meydana gelir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık belirti vermeyebilir.

Erkek bireylerde sıkça rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıklar için şunları söyleyebiliriz.

Kadın bireylerde meydana gelen rahatsızlıkların aynısı erkek bireylerde de meydana gelir. Bu rahatsızlıkların erkekler de oluşturduğu belirtiler için şunları söyleyebiliriz.

  • Klamidya: Birey idrarını bırakırken penis bölgesinde ağrı hissi ve akıntı hissi,
  • HPV: Bireyin kasın bölgesinde siğil oluşumu ve kaşıntı hissi,
  • Bel Soğukluğu: İdrar yapılırken yanma hissi, testis çevresinde ağrı oluşur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Bu hastalıkların oluşmaması için bireyler kesinlikle sağlıklı şekilde seks yapmalıdır. Ayrıca kişiler tek eşliliği tercih ederek başkasından gelecek hastalıktan korunmuş olur. Seks yapan bireyler ilişki esnasında prezervatif kullanarak enfeksiyonların karşısına geçmiş olurken Hepatit B ve HPV aşılarını olmakta cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesini sağlar.