Damarsal Ben Tedavisi

Damarsal Ben Tedavisi Nedir?

Damar beni bilinen bir diğer ismi ile hemanjiom olarak da bilinmektedir. İsminden anlaşıldığı üzere damarsal benler, damar açısından yoğun bir yapıdadır. Damarsal benlerin tam olarak neden oluştuğu bilinmemekle beraber ben çevresinin yoğun damarlarla kaplı olduğunu görürüz. Oluşan damarsal benler zaman içerisinde büyüyerek portakal büyüklüğüne kadar erişebilmektedir. Meydana gelen damarsal benlerin farklı türde çeşitleri mevcut olarak vardır. Bu çeşitlere bakacak olursak damarsal benler için şunları söylememiz mümkün olur.

Gül Lekesi: Spider damarsal ben olarak geçen gül lekesi genellikle benin ortasında kırmızı bir leke ve etrafında yoğun olarak bulunan kılcal damarlardan oluşmaktadır. Gül lekesi yaklaşık 2 seansta giderilebilirken radyofrekansı ve lazer tedavisi ile giderilebilir.
Şarap Lekesi: Genellikle yüz bölgesinde görülen şarap lekesi, kırmızı leke olarak karşımıza çıkar. Fiziksel olarak bir ağrı hissi vermemesine rağmen birçok kişi de ilerlemesi sonucu tüm yüzü kaplama riski vardır. IPL ile tedavi edilmesi mümkündür.

Damarsal Ben Tedavisini Etkileyen Faktörler

Bireyin vücudunda meydana gelen damarsal benlerin tedavi edilmesi için bireyler kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçmelidir. Yapılan muayene ve tetkiklere göre bireyin sağlık durumuna uygun tedavi türü belirlenir. Damarsal benlerin tedavi edilmesini etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu faktörlere bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.
Bireyin sahip olduğu damar beninin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişmektedir.
Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilen damarsal benler, çıkan bölgeye göre yaklaşım değişiklik gösterir. Çünkü göz çevresinde ya da dudak çevresinde çıkmış ise daha hassas bir tedavi gerektirir.
Oluşan damarsal benin rengi de oldukça önemli bir etkendir. Durumun ciddiyetini gösterir.
Damarsal benin kabarıklığı ne derece de kontrol edilmelidir. Çünkü kabarıklığı ne kadar büyükse o kadar önem arz etmektedir.

Damarsal Ben Tedavi Yöntemleri

Damarsal benlerin tedavisi için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Damarsal benlerin oluşumuna göre doktorlar birey için en uygun olan tedavi yöntemini belirlemektedir. Bu tedavi yöntemlerine bakacak olursak şunları söylememiz doğru olur.

Lazer ile Damarsal Ben Tedavisi: Ameliyat gerekmeden yapılan tedavi işlemidir. Lazer tedavisi ile damarsal benin bulunduğu bölgeye ısı derecesi yüksek olan ışınlar gönderilerek uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak 10 seans sonunda damarsal benin giderildiğini görürüz.
Köpük ile Damarsal Ben Tedavisi: Damarsal ben olan bölgeye hazırlanan ilaç karışımı damar çevresine enjekte edilerek hasar görmesi sağlanır. Bu işlem kesinlikle alanında uzman olan doktorlar tarafınca yapılması gerekir. Aksi halde ciltte geri dönüş olmayan hasar meydana gelebilir.
İRC ile Damarsal Ben Tedavisi: Damarsal benin olduğu bölgeye kızıl ötesi ışınlar verilerek damar içerisindeki kanın pıhtılaşması sağlanır. Bu sayede damar birdenbire yok olur. Tedavinin etkisini işlem esansında görmek mümkündür.
Bütün bu uygulamalara bakıldığı zaman damarsal benlerin giderilmesi oldukça kolay ve çaresi olan bir yolu vardır.