Damarsal Lezyonlar

Damarsal Lezyonlar Nedir?

Damarsal lezyonlar bilinen bir diğer ismi ile vasküler lezyonlar, erkek bireylere göre kadın bireylerde daha çok görülmektedir. Cildi etkileyen bir sağlık sorunu olan damarsal lezyonlar, yaşlılık, hamilelik ya da güneşten gelen zararlı ışınların etkisi ile meydana gelmektedir. Bireyin cildinde olan kılcal damarların zaman içerisinde cilt üzerinde çatlaması sonucu meydana gelmektedir. Oluşan kırmızı ve mor renkli yolların meydana gelmesi sonucu damarsal lezyonlar oluşmaktadır. Kırmızı ve mor renkte meydana gelen lezyonlar, beyaz tenli bireylerde oldukça dikkat çekip bireye rahatsızlık vermektedir. Bu rahatsızlık zaman ilerledikçe bireye sadece görüntü bozukluğu değil aynı zaman da ağrı hissi de vermeye başlar. Bireyin cildinde meydana gelen damarsal lezyonlar iki ayrı bölüme ayrılmaktadır. Damarsal tümör ve damarsal malformasyon olarak bilinmektedir.

Damarsal Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bireyin cildinde meydana gelen damarsal lezyonların tedavisi için birey kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir. Alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçerek gerekli olan tetkikler yapılır. Yapılan tetkikler sonucuna göre bireye uygun olan tedavi türü belirlenir. Çünkü lezyonların, bireyin bulunduğu vücut bölgesine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu duruma bakıldığı zaman damarsal lezyonlar için farklı tedavi türü olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu lezyonların tedavi yöntemlerine bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.

  • IPL ile Damarsal Lezyon Tedavi Yöntemi: Medikal estetik uygulaması olarak kabul edilen IPL tedavisi, ciltte meydana gelen damarsal lezyonların tedavisinde en çok tercih edilen yöntem olduğunu söylemek doğru olacaktır. IPL tedavisi, genellikle yüz bölgesinde meydana gelen damarsal lezyonların tedavisinde tercih edilmektedir. Çünkü IPL cihazı, yüz çevresine uygulanacak olan dalga boyutunu ayarlayabilmektedir. Bu sayede dengeli dalgalar ile atış sağlanırken bireyin cildine bir zarar vermez. Ayrıca cihazın dokuları saptamada etkili olduğundan herhangi başka bir bölgeye zarar vermeden işlemi uygular.
  • Spider Angioma ile Damarsal Lezyon Tedavi Yöntemi: Bu damarsal lezyon tedavisinde ND Yag Lazer tedavisi ile uygulanırsa etkili bir sonuç elde edilir. Genellikle bireylerin boyun çevresi, gövde çevresi ve yüz çevresinde meydana gelen damarsal lezyonların tedavisinde ND Yag Lazer yöntemi ile tedavi uygulanır. Sadece damarsal lezyon tedavisinde değil aynı zaman da cildin yenilenmesi, rozasea rahatsızlığı ve yara izlerinin iyileşmesinde de etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Damarsal Lezyon Tedavisi Kaç Seans Yapılmaktadır?

Damarsal lezyon tedavisi alan bireylerin ya da tedaviyi alacak kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı sorudur. Fakat bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her bireyin vücut yapısı ve sağlık durumu farklılık göstermektedir. Bu sebepten kaynaklı bireyler alanında uzman olan doktorların denetiminden geçilmelidir. Damarsal lezyonların yoğunluğu, olduğu bölge ve bireyin cildine göre sürede değişiklik olur. Doğru bilgi için kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.​