Detoks

Detoks Nedir?

Günümüzde hem erkek bireylerin hem kadın bireylerin sıkça tercih ettiği detoks, bilindiği üzere bir beslenme programıdır. Genellikle zayıflamak için yapıldığı bilinse de aslında zayıflama programı değildir. Bireyler her ne kadar düzenli ve dengeli beslense dahi bir süre sonra kilo almaya başlar. Tam bu sırada bu problemi yaşayan her bireyin tercih ettiği detoks programları uygulanmaya başlanır. Çünkü uygulanan detoks programları bireyin metabolizmasını hızlandırarak kilonun denge de kalmasına yardımcı olur. Ayrıca birey daha sağlıklı olurken kendini dinç hisseder. Uygulanması zor program olmasından kaynaklı yaklaşık olarak 3 günlük bir program ayarlanır.

Bireyin vücudu zaman içerisinde içerisine aldığı toksinleri, gece ve sabah olmak üzere kendi kendini temizlemektedir. Fakat birey yaş almaya başladığı zaman metabolizma yavaşlayarak kendini temizleme durumu azalır. Bireyin vücudun da biriken toksinlerin birikmesinin bilindiği üzere iki sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki hava, su, besinler ve dış faktörlerin etkidir. İkincisi ise bireyin yaşadığı stres, üzüntü, yorgunluk ve sinir bozukluğu gibi durumlar toksinlerin birikmesine neden olur. Bütün bu olumsuz durumların giderilmesi ve toksinlerin vücut dışına atılması için birey, düzenli egzersiz yapmalı ve sağlıklı beslenmelidir. Ayrıca yapılan detoks uygulaması da birey için oldukça faydalı bir işlemdir.

Kimler Detoks Uygulamalıdır?

Yaşayan her bireyin detoks yapması gerekmektedir. Fakat bireyler bu duruma özen göstermediği için zaman içerisinde vücudunun verdiği tepkiler sonucunda detoks yapmaya başlar. Bu detoks uygulaması her bireye göre değişkenlik gösterir. Çünkü her bireyin vücut yapısı ve sağlık durumu farklılık göstermesinin yanı sıra vücudun ihtiyaç haline göre detoks programı değişir. Detoks programları bireyin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Aynı zaman da birey kendini daha dinç ve canlı hisseder. Fakat bazı durumlar da bireyin vücudu detoks’ a ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bu durumlara bakacak olursak şunları söylememiz doğru olur.
Vücudun herhangi bir bölgesinde olan ağrı hissi eklem ağrısı, baş ağrısı veya boyun tutulması gibi durumlar da kendini gösterir.
Sürekli halsizlik ve hasta olma durumunda karşımıza çıkar.
Bireyin cildinde meydana gelen kızarıklık, ödem ve deri döküntüsü gibi sorunlar karşısında belirti verir.
Bütün bunların yanı sıra daha birçok faktör detoks uygulamasına ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Belirtilere dikkat edilerek detoks uygulanır ise birey kendini daha sağlıklı, canlı ve enerjik hisseder. Fakat bu uygulama yapılmadan önce birey kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir. Alanında uzman olan doktorların yaptığı muayene ve tetkik sonuçlarına göre belirtiler kontrol edilir. Eğer bireyin vücudunun detoks uygulamasına ihtiyacı var ise kişiye özel bir detoks programı hazırlanır. Kişiye özel programlar oldukça önem arz eder. Aksi halde birey için sağlıklı bir durum olmaz.