Dolgu

Dolgu Uygulamaları

Dolgular sentetik ve otolog dolgular olarak iki ana başlık altında toplanabilir. Otolog dolgu eşittir yağ dolgusu şeklinde özetlenebilir. Sentetik dolgular ise geçici, yarı-kalıcı, kalıcı dolgular olarak 3 e ayrılır. Kalıcı dolgular silikon dolgular olarak bilinir bir zamanlar kullanılmış olsa da yan etkilerinden dolayı piyasadan çekilmiştir ve kullanılmamaktadır.

Yani şu an onaylı geçici ve yarı kalıcı dolgular piyasadadır. Geçici dolgular hyaluronik asit dolgular, yarı kalıcı dolgular ise PCL(polikaprolakton) ve kalsiyumhidroksi apatit dolgulardır. Teorik olarak geçici dolgu statüsünde olsa da pratikte hyaluronik asit dolgularında yarı kalıcı dolgu özelliği gösterdiği görülmektedir.

goz-kapagi-dolgusu

Dolgu Çeşitleri

Ciltteki hacim kaybını düzeltmek, kırışıklıkları azaltmak, dudakları dolgunlaştırmak ve yüz hatlarını yeniden şekillendirmek için kullanılan estetik dermatoloji prosedürleridir.

Dudak Dolgusu

Yüz çevresinde olan önemli organlardan olan dudak, doğuştan veya daha sonradan meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda şekil bozukluğuna uğrayabilir.

Burun Dolgusu

Bireylerin yaptırmak istediği burun dolgusunu genellikle burunun görüntüsünden rahatsızlık duyan ve solunum yaparken sorun yaşayan bireyler tercih eder.

Boyun Dolgusu

Boyun çevresinde oluşan bu durumlar bireyi olduğu halden daha yaşlı ve güçsüz göstermektedir.

Göz Kapağı Dolgusu

Göz kapağı dolgusu, genellikle göz kapağında olan sarkma, kırışıklık ve içeri doğru göçme olma durumunda yapılmaktadır.

Gözaltı Işık Dolgusu

Gözaltı ışık dolgusu hem erkek bireyler tarafından hem de kadın bireyler tarafından oldukça tercih edilen bir tür estetiktir.

Nazolabial Dolgu

Yüzün nazolabial bölgesinde meydana gelen çizgilerin katlanması sonucu oluşan derin çizgilerin giderilmesi için yapılan bir çeşit estetiktir.

Marionette

Bireyler bu bölge de oluşan kırışıklık, sarkma ve gevşeme durumunun giderilmesi için marionette dolgu işlemi yaptırmaktadır.
jawline-dolgu-drerol

Jawline Dolgu

hem kadın bireyler tarafından hem erkek bireyler tarafından sıkça tercih edilen jawline dolgusu, bireyin çene hat yapısının daha keskin ve hoş görünmesini sağlar.

Şakak Dolgusu

Zaman ilerledikçe bireylerde görülen yaşlılık izleri, kırışıklık, ciltte sarkma ve gevşeme hali yüzün şakak bölgesinde kendisini göstermeye başlar.

Elmacık Dolgusu (Ön-orta-yan)

Bireylerin yaş almasından kaynaklı meydana gelen yüz çevresinde özellikle yanak ve elmacık kemiği bölgesinde oluşan gevşeme ve kırışıklıkların giderilmesinde etki gösterir.

Çene Dolgusu – Jawline

Yüz bölgesinin en önemli organlarından biri olan çene geçirilen rahatsızlık sonucu veya doğuştan olmak suretiyle şekil bozukluğu geçirmiş olabilir.

Dolgu ile El Gençleştirme

Eller zaman içerisinde genç görünümünü kaybederek el üstünde kırışıklık oluşurken lekeler de meydana gelir.