Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Yüz çevresinde olan önemli organlardan olan dudak, doğuştan veya daha sonradan meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda şekil bozukluğuna uğrayabilir. Dudak ve dudak çevresinde meydana gelen küçülme ve renk değişimi sorununu gidermek için birçok kişi dudak dolgusu işlemine başvurur. Rahatsızlıkları gidermek için yapılan dudak dolgusu işlemi aynı zaman da daha naif ve hacimli bir görüntü isteyen kişilerinde sıkça tercih ettiği estetik olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Dudak dolgu işleminin yapım esnasında bir kesi atılmadığı için herhangi bir dikiş izi meydana gelmeden işlem tamamlandığı için birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Hem erkek bireylerin hem de kadın bireylerin tercih ettiği dudak dolgu işlemi, bireye herhangi bir ağrı ve acı hissi vermeden yapılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra dudak dolgusunun yapımından bir süre sonra bireyin vücudu dolgu maddesini emmeye başlar. Bu sebepten kaynaklı dudakta mevcut bulunan dolgu maddesi azalarak yok olur. Emilim haline bakıldığı zaman işlemin kalıcı olduğunu söylemek mümkün değildir. Zaman zaman gerektiği durumlarda işlemin tekrar edilmesi gerekir. İşlemin tekrar edilmesi kişiye zarar vermez. Fakat bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesine ve tetkik sonuçlarına göre işlemin yapılması uygundur. Bireyin sağlık durumu elverişli ise dudak dolgu işleminin yapılmasında bir sakınca olmaz.

Dudak Dolgusunun Faydaları Nedir?

Dudak dolgu işleminin yapıldığı anda etkisini görmek mümkündür. İşlem esnasında kesi atılmadığı için ağrı ve acı hissi oldukça az olup sadece sızı hissi meydana gelirken hafif yanma olur. Kesi atılmadığı için dudak çevresinde dikiş izi oluşmaz. Bunun yanı sıra birçok faydası mevcuttur. Bu faydalar arasında şunlarda vardır.

  • Küçük yapılı dudaklar işlem sonrasında hacimli yapıya gelir.
  • Dudakta olan şekil bozukluğu giderek naif bir yapı ortaya çıkar.
  • Konuşma sırasında olan sıkıntının giderilmesinde etkilidir.
  • Yaşın ilerlemesi sonucu dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların onarımında faydası vardır.

Bunlar gibi daha birçok olumlu yönden faydaları mevcut olarak vardır.

Dudak Dolgusu İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Dudak dolgu işleminden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edilir ise yapılan işlemin bozulma ve sorun çıkarması oldukça düşük bir risktir. İşlem sonrasında dikkat edilmez ise dudak yapısı formunu kaybederek hacmi gider ve bozukluklar meydana gelir. Bunun için dikkat edilmesi gereken unsurlar için şunları söyleyebiliriz.

  • İşlem sonrasında birey sıcak ve soğuk içecek tüketmemelidir.
  • Birey işlemden sonra bölgeye dokunmamalıdır. Aksi halde mikrop kaparak kaşıntı hissi oluşur.
  • Dudak ve dudak çevresi hassas olduğundan sert besinler tüketilmemelidir.
  • Birey işlem gören bölgeye kozmetik ürünlerini kullanmamalıdır.

İşlemi yaptıran birey kesinlikle bu unsurlara dikkat etmelidir. Aksi halde dudak formunu kaybederek kaybolur. Bunun için birey kesinlikle alanında uzman olan doktorun söylediği kurallara dikkat etmelidir.