Dudak Pigmentasyonu

Dudak Pigmentasyonu Nedir?

Dudak pigmentasyonu bir diğer ismi ile dudak renklendirme işlemi olarak bilinir. Kalıcı makyaj olan dudak pigmentasyonu, bireyin dudaklarını daha canlı, parlak ve dolgun gösterir. Geçmişten bugüne kadar kadın bireylerin genellikle yapmakta olduğu makyaj, zamanla kalıcı olarak da yapılmaya başlanmıştır. Kalıcı makyaj olarak geçen dudak pigmentasyonu, yüz çevresini daha hoş ve dikkat çekici bir konuma getirirken dudakları ön plana çıkarır. Dudaklara kozmetik bir dövme işlemi şeklinde yapılmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yapay değil oldukça doğal bir görünüme oluşur. Kalıcı dudak pigmentasyonu aslında cilde yapılan dövme işlemi gibidir. Bu işlemi yaptırmak isteyen bireyler mutlaka alanında uzman olan kişiler ile görüşerek yaptırmalıdır. Aksi halde yapılan işlem sonucunda ortaya yapay bir görünüm çıkabilir.

Dudak Pigmentasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak alanında uzman olan kişi, bireyin istediği görünüm ve renk için renk tonunu ayarlamaya başalar. İşlemi yapacak kişi, bireyin cilt tonuna en uygun olan doğal renkleri sunar. Bu duruma göre renkler belirlenir. Ayrıca renk seçme konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. İstenilen her renk ile işlem yapılabilir. Seçilen dudak renginden sonra dudak kalemi ile bireyin dudak çevresi çizilir. Dudak çevresinin belirlenmesinden sonra dudak üstüne ve çevresine anestezik kremler sürülerek bölgenin uyuşması beklenir. Uyuşan bölgeye mekanik tabanca ile renk uygulanır. İşlem yapılırken dövme de olduğu gibi nokta nokta bir his meydana gelir. Yapılan bu işlem ortalama olarak bir buçuk saat sürmektedir. İşlem bittikten sonra dudak olduğundan daha koyu bir renge sahip olur. Fakat işlem üzerinden bir süre geçtiği takdir de renk kendini belli etmeye başlar. Ortaya doğal ve hoş bir görünüm çıkacaktır. Alanında uzman olan kişiler işlem yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra rötuş uygulanması için bireye randevu verir. Eğer birey yapılan işlemden memnun değil ve tonu eşitlemek için talepte bulunursa seans sayısında artış meydana gelebilir.

Dudak Pigmentasyon İşlemi Kalıcı Mıdır?

Dudak pigmentasyon işlemini yaptırmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği ve araştırdığı sorulardan biri de dudak pigmentasyon işlemi kalıcı mıdır? Sorudur. Dudak pigmentasyon işleminde kullanılan renklerin doğal olmasından kaynaklı işlemin bir süre sonra geçicilik göstereceğini söylemek mümkündür. Fakat bunun yanı sıra dudak pigmentasyon işleminin için şunları da söylemek doğru olacaktır.

  • Uzun süre kalıcı bir canlı dudak rengi oluşur.
  • Ameliyat işlemi olmadan daha dolgun, renkli ve canlı dudaklar ortaya çıkar.
  • Dudakta olan yara izleri giderilirken renk tonu eşitlenir.
  • Dudak çizgisi belirginleştirilir.

Bu faydalar göz önünde bulundurulduğu zaman birçok kişi tarafından dudak pigmentasyon işlemi yaptırılmak istenmektedir. Bütün bunların yanı sıra işlemi alanında uzman kişiler yaptığı zaman ortaya oldukça etkili ve kaliteli bir görünüm çıkar.