İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyonunun bir çeşit türü olan iğneli epilasyon istenmeyen tüylerin giderilmesi için uygulanan bir tedavi türüdür. İstenmeyen tüylerin giderilmesi için tüy köklerine iğne ile müdahale edilerek elektrik akımı gönderilir. Gönderilen elektrik akımı istenmeyen tüylerin kökünü yakar. Yakılan tüy kökleri eskisi kadar güçlü bir formda olmayarak bir dahaki çıkışına göre güçsüz ve daha ince şekilde çıkar. Böylece seanslar ilerledikçe istenmeyen tüyler gittikçe azalıp yok olacaktır. Doğru tedavi sonrasında iğneli epilasyon birçok kişi de uzun süre etkisini göstermektedir. Bu sayede ise sağlıklı sonuç elde edilir. Hem kadın bireylerin hem erkek bireylerin tercih ettiği iğneli epilasyon tedavisi ile uzun süre istenmeyen tüy sorunu ortadan kalkmış olur. Bunun yanı sıra iğneli epilasyonun iki ayrı çeşit olacak şekilde türü de mevcuttur. İki tür de tedavi ederken farklı özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu iğneli epilasyon türlerine bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.

Termolisis İğne ile Epilasyon Yöntemi: İğneli epilasyon türü olan termolisis iğne ile suyun iletken yapısı sayesinde istenmeyen tüylerin köküne titreşim dalgaları gönderilir. Termolisis iğne ile gönderilen titreşimler, istenmeyen tüylerin kökünü ısıtarak içten içe yok olmasına etki eder.
Gelvanik İğne ile Epilasyon Yöntemi: Bir çeşit iğneli epilasyonun türü olan gelvanik iğne ile istenmeyen tüylerin köküne direkt olarak elektrik verilmektedir. Böylece istenmeyen tüylerin kök yapısı tamamen yok olarak tüylerin giderilmesinde etki eder.

İğneli Epilasyon Öncesi Yapılması Gereken Unsurlar Nedir?

İşlemi yaptırmak isteyen kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçmelidir. Muayene sonucunda gerekli tetkikler yapılarak bireyin cilt yapısı ve tüy yapısı belirlenir. Buna göre birey için uygun olan iğneli epilasyon türü belirlenir. Belirlenen epilasyon türü ile bireyin tüy kök yapısı yeteri kadar uzun değilse istenmeyen tüylerin uzaması beklenir. Uzayan tüyler sayesinde tüy kökü daha net şekilde belirlenerek atış yapılacak bölge denetim altına alınır. Böylece istenmeyen tüylerden kurtulmak oldukça kolay olacaktır. Eğer gerekli şartlar sağlanıyor ise iğneli epilasyonun yapılmasında bir sakınca olmaz. Aksi halde iğneli epilasyonun yapılması mümkün değildir.

İğneli Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

İğneli epilasyon işleminden geçen bireylerin sağlıklarına dikkat etmek için ve cilt lekelerinin meydana gelmemesi için dikkat etmesi gereken faktörler vardır. Bu faktörlere bakacak olursak şöyle sıralamamız mümkün olur.
Tedavi edilen bölge yaklaşık olarak bir gün boyunca su ile temas etmemelidir.
Vücudun her bölgesine uygulanabilen lazer tedavisi sonrasında işlem görmüş bölge kozmetik ürün ile temas etmemelidir.
İşlem sonrasında oluşan kızarıklık ve hassas cildi korumak için mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.
İşlem gören bölge hassas olduğu için temizlenmesi gerektiği zaman soğuk su ya da ılık su kullanılmalıdır.