K. H. Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Her bireyin vücudunda farklı türde hücreler mevcuttur. Bu hücreler bireyin sağlıklı şekil de hayatını sürdürmesi için farklı görevleri vardır. Bu hücrelerin yanı sıra kök hücreler de vardır. Kök hücreler ise vücutta bulunan organların yapısının oluşmasında olukça etkilidir. Ana hücre olarak bilinen kök hücreler, vücudun her kesiminde mevcuttur. Kök hücrelerin her kesiminde olmasından kaynaklı oluşan tüm doku sorunlarının zamanında yenilenmesine katkı sağlar. İhtiyaç anında yapması gereken onarılma işlemini yaparak bireyin zarar almasını önler. Bu kök hücreler teknolojinin gelişmesi ile birinden alınıp bir diğer kişiye nakledilebilir hale gelmiştir. Bu sayede birçok bireyin yaşamı kurtulmuştur. Bu kök hücreler hasta bireye nakledildiği zaman çoğalarak oldukça faydalı bir işlem görür. Bu sayede hasta olan dokuyu ve organın onarılmasında oldukça önemli bir konumdadır.

Bireyin vücudunda bulunan her dokunun kökünü oluşturan kök hücreler, zaman içerisinde kendini yenileyerek oluşan hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Hasta bireyin kök hücresine uyum gösteren bir başka bireyin kök hücresi, hasta kişiye nakledilir. Bu sayede hastalıkların zaman içerisinde onarılmasını sağlar. Gelişen teknoloji ile artık sadece kemik iliğinden değil aynı zaman da kanda var olan kök hücrelerle de onarım yapılabilmektedir. Kök hücreler sadece kalp, beyin ve sinir hasatlıklarına iyi gelmez. Daha birçok hastalık içinde faydalıdır. Kemik iliğinin tedavisi, birçok unsurda kullanılmaktadır. Bu unsurlara bakacak olursak şunları söylememiz mümkündür.

  • Bireye doğuştan gelen metabolizma sisteminde sorun olması halinde,
  • Hasar alan kemik iliğinin iyileşmesinde,
  • Bireyin bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunların, hastalıkların giderilmesinde,
  • Hastalık kapan organların onarılması ive iyileşmesi için,

Daha birçok rahatsızlık alanında kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Rahatsızlanan birey bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan hekimler ile görüşmelidir. Alanında uzman olan hekimlerin muayenesine göre eğer bireyin kök hücre tedavisine ihtiyacı varsa ve bireyin sağlık durumu el veriyor ise kök hücre tedavisi yapılmasının bir sakıncası yoktur.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanmaktadır?

Genellikle kemik iliği tedavisinde kullanılan kök hücre tedavisi, birçok alanda uygulanmaktadır. Ayrıca zaman ilerledikçe gelişen teknoloji sayesinde kök hücre tedavisi de gelişmektedir. Bu gelişmelerin öncülüğünde birçok hastalığın onarılmasında ve iyileştirilmesinde kök hücre kullanılır. Eğer bireyler ideal yaş ve fiziksel özelliğe sahip ise kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kök hücre tedavisinin kullanıldığı birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıklara bakacak olursak şunları söylememiz mümkündür.

  • Kemik iliği kanseri olan bireylerde kök hücre tedavisi kullanılır.
  • Lenfoma, lösemi, anemi, akdeniz anemisi, plazma hücre hastalıkları ve kalıtsal olan hastalıkların tedavisinde de kök hücre tedavisi kullanılmaktadır.

Bütün bu hastalıkların yanı sıra birçok hastalık içinde kök hücre tedavisi kullanılır. Bu hastalıklara sahip bireyler alanında uzman olan hekimlerin tetkiklerine göre ihtiyaç halinde kök hücre tedavisi uygulanır.