Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi Nedir?

Bireyin cildinin üst tabakasında olan geniş yapılı ve yoğun olan damarlara kılcal damar denmektedir. Kılcal damarlar, diğer damar türlerine göre daha üst yüzeyde olduğu için kendisini görmek mümkündür. Cilt yüzeyinde belirginleşen damarlar bireyin estetiksel olarak kötü gözükmesine neden olurken bireyin özgüvenini de düşürebilmektedir. Vücudun her kesiminde olan kılcal damarlar genellikle yüz ve bacak çevresinde belirginliğini göstermektedir. Yüz çevresinde meydana gelen kılcal damar çatlama sorunu yüzün olduğundan daha kırmızı gözükmesine neden olurken görüntü bozukluğuna neden olur. Bacak çevresinde oluşan kılcal damarlar ise genellikle atak işi yapan bireyler de meydana gelmekte olup deformeye neden olur. Bunun yanı sıra aynı zaman da çevre etkenler de kılcal damar oluşmasına neden olabilir.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bireyin vücudunda oluşan kılcal damarlar, birçok etkene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Genellikle yoğun iş yükünden dolayı çok fazla ayakta kalmaktan kaynaklı oluşan kılcal damarlar, sağlık sorunlarının sonucu olarak da meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra bireyin kullanmış olduğu ilaç tedavisi, birdenbire kilo alma ya da kilo verme durumu, yaşın ilerlemesinden kaynaklı yaşlılık ve genetik faktörlerden dolayı da kılcal damarlar oluşabilir. Bütün bu faktörlere rağmen kılcal damar oluşumu için tam olarak bir neden söylemek mümkün değildir. Hem erkek bireylerde hem kadın bireylerde görülen kılcal damar sorunu en çok kadın bireylerde meydana gelmektedir. Kılcal damar tedavisine başlanmadan önce alanında uzman olan doktorlar bunun varis rahatsızlığı olup olmadığını kontrol eder. Eğer bireye bir sorun oluşturmaz ise tedavi uygun görülür. Kılcal damar tedavisi için bireyin sağlık durumuna göre radyofrekans ve skleroterapi tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra günümüzde lazer tedavi yöntemi de ön plana çıkmaktadır. Lazer tedavisinin diğer tedavi türlerinden farkı daha az ağrılı olmasıdır. Doğru tedavi türünün uygulanması için kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetiminden geçilmelidir. Aksi halde olmaması gereken sağlık sorunları meydana gelebilir.

Kılcal Damar Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nedir?

Kılcal damar tedavisi yapılmadan önce bireyler mutlaka dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Tedavi öncesinde uyması gereken unsurlara dikkat eder ise tedavinin sonucunda bir o kadar iyi olacaktır. Kılcal damar tedavisi öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlara bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.
Tedavi öncesinde birey kullandığı ilaçlara ve tükettiği besinlere dikkat etmelidir.
Bireyin kanını sulandırıcı ilaç ve besinlerin tüketilmemesi gerekir.
Kılcal damar tedavi öncesinde birey kesinlikle aşrı sıcak ortamda durmamalıdır. Eğer durursa damarlar genişler ve tedavinin yapılması mümkün olmaz.
Tedavi öncesinde işlemin uygulanacağı bölgeye kesinlikle bir kozmetik ürün sürülmemeli ve temiz kalmalıdır. Aksi halde ciltte lekelenmeler meydana gelebilir.
Bütün bu durumlara bakıldığı zaman birey doktorun söylemiş olduğu unsurlara uymalı ve dikkat etmelidir. Aksi halde cilt zarar görür.