Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Günümüzde lazer epilasyonunu hem kadın bireyler hem de erkek bireyler yaptırmaktadır. Cinsiyet fark etmeksizin tercih edilmesinin sebebi ise kalıcı bir etki vermesinden kaynaklanmaktadır. Kalıcı olan lazer epilasyon tedavisi bireye hiçbir ağrı ve acı hissi vermeden istenmeyen tüylerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Lazer epilasyon tedavisinin, uzman kişilerin denetiminde yapılması oldukça önemli bir konudur. Çünkü her bireyin cilt rengi, tüy yapısı ve cildin nem miktarı farklılık gösterir. Bireyin vücut yapısının nasıl olduğu tespit edildikten sonra uygun olan lazer cihazı belirlenir. Birey için uygun olan lazer cihazı ile istenmeyen tüylerden kurtulmak daha kolay olur. İstenmeyen tüyler için tercih edilen lazer epilasyonunu en çok kadın bireyler tercih etmekte olup aynı zaman da tıbbi alandaki tedaviler içinde kullanılabilmektedir. İstenmeyen tüyün kök yapısına gönderilen lazer dalgaları ile tüyün köküne zarar verilerek gelişimini olumsuz etkiler. Böylece yeniden çıkacak olan tüy daha güçsüz bir şekilde meydana gelmektedir.

Lazer Epilasyonunun Uygulandığı Vücut Bölgeleri

İstenmeyen tüyler için uygulanan lazer epilasyonu vücudun her bölgesine uygulanabilmektedir. Fakat bazı vücut kısımlarına daha yoğun bir şekilde uygulanır.
Çene Bölgesi: Yüz çevresindeki tüylenme hormanlardan kaynaklıdır. Çene çevresindeki tüylenmelerin giderilmesi için ortalama 8 seans yeterlidir.
Yüz Bölgesi: Genetik yapıdan kaynaklı oluşan tüylenmeler için kontrolden geçilmelidir. Yüz çevresindeki tüylenme hastalık sonucu oluşmuş ise diode lazer cihazı ile giderilebilmektedir.
Sırt Bölgesi: Sırt çevresinde meydana gelen tüylenme kıl dönmesine sebep olabilir. Bu bölgedeki tüylenme sorununu gidermek için diode lazer tercih etmek doğru olur.
Göğüs Bölgesi: Göğüs bölgesinde oluşan tüylenmelerden erkek bireyler oldukça rahatsızdır. Bunun için alexandrite lazer sıklıkla uygulanmaktadır.
Kol Bölgesi: Kol çevresinde oluşan tüylenmelerden birçok kişi rahatsız olup yaklaşık 10 seans ile giderilmesi mümkündür.
Bütün bunlara bakıldığı zaman lazer epilasyonunun vücudun her kesimine uygulanabildiğini görmüş oluruz. Doğru lazer cihazı kullanımı için kesinlikle alanında uzman olan kişilerin denetiminde yapılması doğru olacaktır.

Lazer Epilasyonu Yaptırmadan Önce ve Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Faktörler

Birey lazer epilasyon uygulamasına gitmeden bir süre önce krem kullanması önerilmez.
Lazer epilasyon seansından önceki bir ay süre içerisinde seans uygulanmamalıdır.
İşlemden önce deniz veya havuza giderek bronzlaşma olmaması gerekir. Aksi halde bireyin ten rengi değişeceği için cilde zarar gelmesi kaçınılmazdır.
Bireyler seansa gelmeden bir gün önce istemeyen tüyleri jilet ile alması gereklidir.
Lazer epilasyon senasından çıktıktan sonra birey güneşten gelen zararlı ışınlar ile temas etmemelidir. Bunun için güneş kremleri sürülmesi gerekmektedir.
Birey seans sonrasında terlememesi gerekirken aynı zamanda çok sıcak su ile temas etmemeli ve cildin kurumasına sebep olacak etkenlerden uzak durmalıdır.
Lazer epilasyon seanslarından sonra meydana gelen tüylenmeler diğer seansa kadar alınmamalı, diğer seanstan bir gün önce jilet ile alınmalıdır. Başka bir faktör ile alınması seansların uzamasına neden olur.