Lenf Drenaj

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf drenaj bilindiği üzere bir masaj tekniğidir. Bireyin vücudunda biriken özemin azaltılmasında, bölgesel incelmede, selülit gidermede ve vücudun daha sıkı bir hale getirilmesi için uygulanan ve bireyler tarafından tercih edilen bir işlemdi. Lenf drenaj masajı, bireylere yine lenf drenaj adı verilen masaj cihazı ile yapılmaktadır. Bireyin cilt yüzeyine hafif olacak şekilde zarar vermeden ritmik hareketler ile masaj yapılır. Bu şekilde bölge de olan sorunların giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Genellikle selülitlerin giderilmesine yardımcı olurken aynı zaman da bölgesel olarak biriken yağların giderilmesi içinde uygulanır. Biriken ödem ve toksinlerin, vücuttan dışarıya idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Lenf drenaj masaj tekniği ile bireylerin vücudunda bulunan fazla yağlar parçalanır. Bunun sonucunda bireyin dolaşım sistemi artık daha sağlıklı çalışır ve kan akışına hız katılır. Bu nedenle metabolizma hızlanırken bireyin cildi daha sıkı ve genç bir görünüm kazanır. Bütün bunlar için birey bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetimine girmelidir.

Lenf Drenaj Faydaları Nelerdir?

Günümüzde yapılan lenf drenaj masajı ile bireyler oldukça dinç ve hoş bir görünüm kazanmaktadır. Bireyin daha sağlıklı bir yapı kazanmasına yardımcı olurken kan dolaşımı hızlanır ve vücutta biriken ödemler atılır. Bütün bunların yanı sıra lenf drenaj faydalarına bakacaksak hakkında şunları söylememiz mümkündür.

  • Lenf sisteminin hızlanmasına yardımcı olurken kas hareketleri ve vücut hareketleri ile lenf dolaşımı daha etkin bir hale gelir.
  • Kan dolaşımını etkileyen hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kan dolaşımının daha hızlı bir hal almasında yardımcı olur.
  • Çevresel nedenlerden dolayı oluşan, vücutta birikim haline gelen suların lenf drenaj ile dışarı atılması sağlanır. Vücuttaki fazla ödemlerin gitmesi ile bireyin vücudu daha ince bir hal alırken şekilli bir görünüm ortaya çıkar.
  • Bireyin vücudundan ödemle beraber toksinlerin atılmasıyla bağışıklık sistemi de eski formuna göre daha sağlıklı bir yapı elde edecektir.
  • Selülit oluşmasına neden olan birikmiş yağ dokularının parçalanarak zaman içerisinde sıvı hale gelmesini sağlar. Sıvı hale gelen yağ dokuları vücuttan atılır. Bu durum da selülitlerin giderilerek daha hoş bir vücut şeklinin elde edilmesi sağlanır.
  • İşlem sonrasında zaman içerisinde vücut sıkılaşarak genç bir görünüm elde edilir.
  • Bireyin kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlayan lenf drenaj ile birey kendini daha enerjik ve mutlu hisseder.

Bütün bunların sonucunda uygulanan lenf drenaj masaj tekniği ile birey oldukça rahatlayarak hem bedenen hem de zihnen iyi hisseder. Birey kendini psikolojik olarak rahat hissederken lenf drenaj masajının daha birçok faydasını görmek mümkündür. Bu işlem için bireyler kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayene sonuçlarına göre işlemi yaptırmalıdır. Aksi halde birey için faydalı bir işlem olmayabilir.