Liposuction

Liposuction Nedir?

Bireyin sahip olduğu yağ miktarını bölgesel zayıflama yöntemi ile giderilmesi mümkün değil ise bulunan yağ miktarının vücuttan giderilmesi ve bunun sağlıklı bir şekilde vücuda tekrar kazandırılması için uygulanan cerrahi yönteme liposuction denmektedir. Geçmiş zamandan beri sıkça tercih edilen bu işlem genellikle yağ aldırma yöntemi olarak da bilinmektedir. Bir çeşit estetik yöntem olan liposuction, genellikle kalça çevresi, basen çevresi ve karın çevresine uygulanmaktadır. Bireyin vücudun da bulunan yağ miktarının normalden daha akışkan bir yapıya getirilir. Daha akışkan yapıya getirilen yağlar ise bireyin uygun bulunan bölgesine yaklaşık olarak 1- 2 mm uzunluğunda kesiler atılarak ve yine yaklaşık 2 – 3 mm uzunluğunda ince uzun kanüller yardımı ile vücuttan akışkan hale gelen yağ dışarıya çekilir. Bu vakumlama tekniği ile sıvı hale gelen yağlar vücuttan dışarıya atılmış olur. Fakat bu işlemin yapılabilmesi için birey kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetimine girmelidir. Yapılan muayene ve tetkiklere göre bireyin sağlık durumu işlem için uygunsa liposuction yapılır.

Liposuction İşlemi Kimlere Yapılır?

Cerrahi bir işlem olan liposuction işlemi için bireyler uzman doktorlar ile mutlaka görüşmelidir. Yapılan görüşmelere göre bireyin sağlık durumu uygun mu değil mi bakılır. Eğer uygun ise liposuction işlemi yapılır. Ayrıca bu işlem her ne kadar bir zayıflama işlemi olarak bilinse dahi zayıflama işlemi değildir. Bireyin bölgesel incelmesinde yardımcı olurken vücudunun daha hoş ve zarif gözükmesini sağlar. Bölgesel yerlerde bulunan yağ dokuları yapılan egzersiz ve diyetlere rağmen gitmiyorsa başvurulan yöntemlerden biridir. Liposuction işlemi, her bireye yapılabilmektedir. Fakat kadın bireyler hamile ya da bebek emziriyor ise yapılması mümkün değildir. İşlem yapılmadan önce birey gerekli olan tetkiklerden geçer ve gerekli olan testler yapılır. Bütün bunların sonucunda bir risk mevcut ise işlem için önlem ve tedbirler alınır. Eğer bireyin yaşı çok ilerlemiş ise işlemin yapılması önerilmez.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Liposuction işleminden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Eğer bu unsurlara dikkat edilirse bireyin vücut yapısı oldukça hoş ve zayıf bir görünüm kazanır. Fakat bu unsurlara dikkat edilmezse hem iyileşme süreci uzar hem de bireyin istediği vücut görüntüsü elde edilmez. Bunun için dikkat edilmesi gereken unsurlar için şunları söylemek doğru olacaktır.

  • İşlemden sonra birey sağlıklı ve beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır.
  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Birey kendini zorlayacak hareketlerde bulunmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun meydana gelmez. Bu nedenle bireyler kesinlikle doktorun söylediği unsurlara dikkat edilmelidir. Aksi halde olmaması gereken sağlık sorunları meydana gelebilir. Bütün bunların yanı sıra birey işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissi hissetmez. Fakat bireyler işlem sonrasında kendine dikkat etmez ise hem ağrı durumu yaşar hem de istenilen vücut formu elde edilmez.