Mantar

Mantar Nedir?

Bireyler arasında sıklıkla görülen mantar rahatsızlığı bir enfeksiyon türüdür. Küf ve küfe benzer küçük yapılar ile meydana gelir. Var olan diğer mikroplara benzeyerek yararlı olduğu gibi zararlı türeleri de mevcut olarak bulunmaktadır. Bazı nedenlerden dolayı mantarlar, deri de kaşıntı, döküntü ve iltihaplanmalara sebep olur. Cilt hastalığı olan mantar, insanlar da hastalıklara neden olduğunu söylemek doğru olur. Hem kadın bireylerde hem erkek bireylerde görüne mantar rahatsızlığı belirli bir yaşta değil her yaştan bireyde görülmektedir. Ciltte meydana gelen mantar rahatsızlığı birey de ciddi sorunlara yol açabilir. Bireyin cildinde en çok kaşıntı, tahriş, kızarıklık, şişkinlik ve döküntüye neden olur. Bu gibi durumlar mantar rahatsızlığının kendini göstermesi sonucu bireye rahatsızlık vermeye başlar.

Mantar Neden Meydana Gelir?

Birçok kişi mantar ile temas halinde olmuştur. Fakat bu durum mantar ile temas eden herkesin rahatsızlanacağı anlamına gelmez. Nemli ve sıcak bölgeler de daha uzun süre kalır ve artış gösterir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak, vücutta mantar olmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlere bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.

  • Bireyin güçsüzleşen bağışıklık sistemi,
  • Bireyin idrarını tutamama sorunu yaşaması,
  • Ayakların normalden daha uzun süre nemli çorapların içerisinde kalması ve kapalı ayakkabı içerisinde kalarak ayakların havasız kalma durumu,
  • Güvenliği test edilmemiş kozmetik ürünlerinin kullanılması,
  • Bireyin normalden daha fazla kiloya sahip olması,

Gibi birçok etken bireyin vücudunda mantarın meydana gelmesine sebep olur.

Mantar Belirtileri Nedir?

Oluşan mantarların belirtileri kişiden kişiye ve çıktığı bölgeye göre farklılık göstermektedir. Mantarın oluştuğunu gösteren birçok etken vardır. Bu etken belirtilere bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.

  • Deri de oluşan kızarıklık ve şişkinlik hali,
  • Cilt yüzeyinde iltihaplanma,
  • Gün içerisinde sürekli kaşıntı ve yanma hissi,
  • Deri de döküntü oluşması,

Gibi faktörler mantar belirtilerini gösterir.

Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bireyde oluşan mantar rahatsızlığının türü ve yapısını belirlenerek uygun olan tedavi türü belirlenir. Mantar rahatsızlığının derecesi belirlenerek ilaç tedavisine ya da krem tedavisine başlanır. Mantar rahatsızlığının tedavi edilmesi için ilk olarak krem ve losyonlar kullanılır. Bireyin sağlık durumuna göre oral yollar ile alınan ilaçlarla da tedavi sürdürülebilir. Kullanılan ilaçların miktarı, rahatsızlığın seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Alanında uzman olan doktorların belirlemiş olduğu tedavi türü ve aralığını iyi bir sonuç almak için düzenli şekilde devam ettirilmelidir. Bunun sonucunda bireyler tedavinin olumlu sonuçlarını görmeye başar. Mantarın çıktığı her bölge de tedavi süresi de farklılık göstermektedir. Eğer mantar rahatsızlığı tedavi edilmez ise oluşan iltihaplanmaların yanı sıra farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkar. Bütün bunların sonucunda ise mantar rahatsızlığının tedavi süreci normalden daha çok uzayarak enfeksiyon kapılma durumu oluşur. Zaman ilerledikçe mantar vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir. Bu durumu engellemek için zamanında teşhis ve tedavi önemli bir yer tutar.​