Marionette

Marionette Nedir?

Marionette yani kukla anlamına gelmekte olup çene yapısı küçük olan bireylerin ağızın kenarından başlayarak çeneye kadar giden bölgeye bilindiği üzere marionette çizgisi denmektedir. Bireyler bu bölge de oluşan kırışıklık, sarkma ve gevşeme durumunun giderilmesi için marionette dolgu işlemi yaptırmaktadır. Zaman ilerledikçe birey yaş aldıkça meydana gelen kolajen azalması cildin ince bir yapıya gelmesine ve kırışıklıkların artmasına neden olur. Bu nedenden kaynaklı bireyler öyle olmasa bile daha kızgın ve üzgün bir görünüm alır. Bu görüntü kişiyi rahatsız ederken estetik olarak da hoş bir yapı olmadığı için bireylerin özgüveni giderek azalır. Marionette dolgu işlemini yaptıran bireyler, belirginleşen çizgilerin azalmasını sağlar. Ayrıca daha hoş bir çene görünümü elde edilir. Fakat bu işlem için bireyler mutlaka alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir. Aksi halde işlemin yapılması oldukça tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir.

Marionette Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Dolgu işlemini yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan marionette dolgu işlemi nasıl yapılır? Sorusudur. Ameliyat ihtiyacı duyulmayan bir işlem olmasından kaynaklı dolgu maddesi küçük iğneler ile deri altına nüfuz edilir. Ağız köşesinden başlanarak yapılan bu işlem bireyin istediği görüntü yapısı dinlenerek yapılmaktadır. Marionette dolgu işlemi sayesinde çene bölgesinde ve ağızdan burun kenarlarına kadar oluşan kırışıklık ve çökme halinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Oldukça kısa süren işlem yaklaşık 10 dk kadar bir süreyi kapsar. İşlem yapılacak olan bölge temizlenerek anestezik krem sürülür. Böylece ortaya çıkabilecek ağrı hissinin oluşması engellenir. Daha sonra enjektör yardımı ile hyalüronik asit deri altına verilir. Ayrıca bireyin vücudunda hyalüronik asit olmasından kaynaklı herhangi bir olumsuz durum meydana gelmez.

Marionette Dolgu İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler Nelerdir?

Marionette dolgu işlemi yapıldıktan sonra bireylerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. İşlem yapıldıktan sonra bir süre çene bölgesine temas edilmemelidir. Çünkü ellerin kirli olması halinde işlem yapılan bölge mikrop kaparak zarar görülmesine neden olur. Birey yeni işlem görmüş bölgeyi aşırı sıcak su ile temizlememeli sadece ılık su ile temizlemelidir. Gereğinden fazla sıcak olan su işlem gören bölgenin kızarmasına ve sızlamasına neden olur. Aksi halde işlem sonrasında dikkat edilmez ise dolgunun kalıcılık hali normalden daha kısa sürüp olumsuz sağlık durumlarına neden olur. Bu gibi durumların söz konusu olmaması için birey kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçmelidir. Muayene ve tetkik sonuçlarına göre bireyin sağlık durumu işlem için uygun ise marionette dolgu işlemi yapılır. Eğer bireyin sağlık durumu dolgu işlemi için uygun değilse tavsiye edilmez. Aksi halde birçok sorun meydana gelerek bireye zarar verir. Çene yapısı olması gereken durumda olmaz.​