PRP

PRP Nedir?

PRP bilinin bir diğer ismi ile zengin plazma tedavisi olarak geçer. Rahatsız olan bireyin kendi kanı alınarak birçok işlemden geçer, işlemden geçen kanının son hali rahatsız bireyin sorun olan bölgesine uygulanır. Bir enjeksiyon yardımı ile yapılan PRP, genellikle saç dökülmesi yaşayan bireylere uygulanır. Bunun yanı sıra cilt gençleştirmek, hasar alan kasların ve tendonların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Bireyin kendi kanından elde edilen ve zenginleştirilmiş bir plazmadır. Bu plazma kanın pıhtılaşmasını engellerken içerisinde proteinler mevcuttur. Doktorlar işte tam da bu nokta da kan ve plazmayı birbirinden ayırma işlemleri yapılır. Elde edilen kan bileşenleri bireyin zarar görmüş bölgesine enjekte edilir. PRP’nin enjekte edilmesi ile vücutta sağlıklı dokuların meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. İyileşme sağlayan bu işlem, sorunun daha hızlı giderilmesini sağlar. PRP’den etkili bir sonuç almak için birey kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir. Alanında uzman olan doktorların muayene ve tetkik sonuçlarına göre bireyin PRP tedavisine ihtiyacı varsa işlem uygulanır.

PRP’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bireylerin geçirdiği hastalıklar sonucunda gerektiği zaman PRP tedavisi uygulanır. Enjeksiyon yardımı ile yapılan bu işlemin genellikle yapıldığı alanlar için şunları söylemek doğru olacaktır.

PRP ile Saç Dökülme Tedavisi: Dökülen saçları azaltmak ve saçın gürleşmesi için saç derisine yapılan bir işlemdir. Genellikle erkek bireylerde meydana gelen kellik sorununda etkili olan PRP, saç mezoterapi işlemi ile birlikte yapıldığı takdir de daha etkili bir sonuç elde edilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme Tedavisi: Bireyin uğradığı çevresel faktörlerin etkisi nedeni ile zaman içerisinde yaşlılık izleri meydana gelir. Oluşan yaşlılık belirtilerinin giderilmesi için PRP uygulayarak cilt daha genç ve canlı bir görünüm kazanır. Bu sayede cilt lekeleri, yara izleri ve kırışıklıklar azalır.

PRP ile Tendon Yaralanma Tedavisi: Kas ve kemik arasında bulunan tendonların hasar alması sonucu oluşan tendon yaralanmalarının giderilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Tendonların yavaş iyileşmesinden kaynaklı ciddi bir ağrı hissi meydana gelir. Bu sorunu gidermek için PRP enjeksiyon tedavisi uygulanır.

PRP’nin Yan Etkileri Nelerdir?

PRP, cilde uygulandığı zaman olası bir yan etkisi ortaya çıkabilir. PRP işlemi, bireyden alınan kandan yapıldığı için yan etkisi oldukça az olmaktadır. Fakat bütün bunlara rağmen ortaya yine de yan etkiler çıkabilir. Bu yan etkilere bakacak olursak şöyle sıralamamız mümkündür.

  • Cilt üzerinde kanlanma oluşabilir.
  • Uygulanan dokular üzerinde doku hasarı meydana gelebilir.
  • Enjekte edilen bölge de hafif ağrı hissi olabilir.

Bütün bu durumlara bakıldığı zaman PRP’nin her ne kadar diğer tedavi yöntemlerine göre daha az yan etkisi olsa da karşımıza riskler gelmektedir. Bu durumların kontrolü için alanında uzman olan doktorlar ile görüşmekte fayda vardır.