Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Bireylerde saç dökülmesi genellikle genetik olsa da sağlık sonucu da meydana gelebilmektedir. Fakat bireyde geçici olarak bulunan sağlık sorunları sinüzit, enfeksiyon ve bağırsak paraziti gibi etiklerden kaynaklı da meydana gelebilir. Aslında bu saç dökülme sorunu saç sağlığı açısından olması gereken bir etkendir. Gücünü kaybetmiş ve artık görüntü bozukluğuna neden olan saç tellerinin dökülerek yerine yenisinin çıkması gerekir. Bunun için bireyin vücudu belli oranda saç dökülmesine neden olur. Fakat dökülme hali normalden daha fazla olursa sağlık sorununa neden olmaktadır. Sorunu engellemek için bireyler saç diplerini yeteri kadar havalandırmalı, sağlıklı şampuanlar ile yıkamalı ve düzenli olacak şekilde saç bakımı sağlanmalıdır. Aksi halde saç dökülme sorunu ciddi boyutlara ulaşır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nedir?

Bireyin her saç teli belli bir zaman hayatta kalmaktadır. Ortalama 5 yıl sağlığını koruyan saç teli zaman içerisinde dökülür. Günde yaklaşık olarak 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Fakat zaman içerisinde bu artış gösterebilir. Bu artış hali bazı hastalıkların sonucunda meydana gelebilmektedir. Saç dökülme nedenlerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.

  • Genetik Faktör: Ailede kellik sorunu var ise bu genler ile size geçebilir. Ayrıca bireyde stres, üzüntü ve sıkıntı hali de neden olur.
  • Vitamin Eksikliği: Sağlıklı beslenmeyen birey, yeterli besin almadığı için vitamin eksikliği saçları güçsüzleştirir.
  • Hormon Dengesizliği: Hormonal denge düzensiz ise birçok soruna yol açarken saç dökülmesinde de rolü vardır. Kan tahlilleri yapılmalı. Sonucuna göre gerekli tedavi uygulanmalıdır.
  • Kozmetik Ürünler: Normalden daha fazla kullanılan kozmetik ürünlerin etkisi de saç dökülmesine neden olmaktadır. Kalitesi ve güvenliği test edilmemiş ürünler kullanılmamalıdır.
  • İlaç Kullanımı: Bireyin sahip olduğu bir hastalığı geçirmek için kullanılan ilaç tedavisi sonucunda saç dökülmesi meydana gelebilir.

Saç Dökülmesini Önlemek için Tedavi Yöntemi

Saçı dökülen birey bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan dermatologlar ile görüşmelidir. Doktorların gerekli gördüğü muayene ve tetkiklerden geçtikten sonra saç dökülmesine neden olan sebep saptanır. Bunun sonucuna göre ise uygulan saç dökülme tedavisi belirlenir. Bu tedavi türü herkeste farklılık göstermektedir. Çünkü herkesin sağlık durumu ve vücut yapısı farklı durumdadır. Saç dökülmesini engellemeye yarayan birçok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerine bakacak olursak şunları söylememiz doğru olacaktır.

  • İlaç Tedavi: Dökülen saçların gerine daha sağlıklı teller gelmesi için sağlık onaylı FDA ilaçlar kullanılır. İlaç kullanım sonucunda daha sağlıklı ve güçlü saç telleri ortaya çıkar.
  • Saç Mezoterapisi: Mezoterapi bireye vitamin, mineral ve kan dolaşımı destekleyici maddeler deriye enjekte eder. Böylece bireyin saç kökleri ve saç telleri sağlıklı uzamaya başlar.
  • PRP Saç Tedavisi: En etkili yöntem olduğunu söylemek mümkündür. Bireyin kendi kanı ile yapılan bir tedavi türüdür. Özellikle genetik etkileri önlemeye yarayan bir tedavidir.