Siğil Tedavisi/Molloscum Tedavisi

Molloscum Nedir?

Ciltte kabartı şekilde meydana gelen molloscum siğile benzemektedir. MKV virüsünün etkili olduğu bu hastalık birçok bireyde görülmekle beraber sık rastlanan enfeksiyondur. Bu virüs, bireylere temas edilen bölgeden havlu ya da spor aleti gibi yerlerden direkt bulaşması mümkündür. Ayrıca cinsel ilişki ile de bulaşması mümkün olan hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Hem kadın bireylerde hem erkek bireylerde meydana gelen bu hastalık genellikle ergen bireylerde ve çocuk bireylerde görülmektedir. Bulaşan virüs, bireyin vücuduna yerleşerek birkaç hafta sonra orta çıkarak deri de döküntü oluşmasını sağlar. Deride oluşan döküntü sorunu en çok egzama sorunu yaşayan bireylerde görülmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini baskılamak için uygulanan ilaç tedavisi sonrasında da mulloscum rahatsızlığı görülebilir.

Mulloscum Belirtileri Nedir?

Her bireyde görülebilen mulloscum rahatsızlığının birçok belirtisi mevcuttur. Mulloscum belirtilerinden herhangi birine sahipseniz bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçmek faydalı olur. Bu belirtilere bakacak olursak şunları söylememiz mümkün olur.
Bireyde meydana gelen mulloscum yarım ay şeklinde olup kabarık bir görüntüye sahiptir.
Parlak görünümlü cilt renginde ya da beyaz renkli olarak oluşmaktadır.
Mulloscum’un çevresinde ise kuruluk olmakla beraber kırmızı bir görünüm oluşur.

Bu belirtilerden biri görülüyor ise birey bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların muayenesinden geçelidir. Alanında uzman olan doktorların yapmış olduğu tetkik sonucuna göre birey için uygun olan tedavi uygulanır. Aynı zamanda mulloscum için tedavi gerekmeden zaman içerisinde kendiliğinden yok olabilir. Kendiliğinden yok olan mulloscumlar yaklaşık olarak 15 ay içerisinde gitmektedir. Kendiliğinden yok olan mulloscumlar arkalarında küçük ve çukur görünümlü izler bırakabilmektedir. Tedavi gerektiren mulloscumlar içinde gerekli kontroller yapılmalıdır.

Mulloscum Tedavisi

Mulloscum tedavisi için yapılan kontroller sonucuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Uygulanan tedaviler ise bireye ağrı hissi oluşturur. Bu tedavilere bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.
Mulloscum, iğne yardımı almadan önce ağrı kesici ilaç verilir. Böylece iğne ile çıkarılır.
Ucu sivri bir cisimle de kazınması sayesinde giderilmesi mümkündür.
Göz çevresinde meydana gelen mulloscum’un giderilmesi için göz doktoru ile birebir görüşülmelidir. Tedavi olduğundan daha uzun sürebilir.
Bu durumlara bakıldığı zaman müdahale ile giderilmesi mümkün olduğunu görmüş oluruz. Bunun yanı sıra zaman içerisinde kendiliğinden yok olması da olası bir durumdur.

Mulloscum Karşı Alınan Önlemler

Mulloscum virüsünü kapan birey kesinlikle diğer kişilerden farklı havlu ve kıyafetleri kullanmalıdır. Bireyler ortak kullanım alanı olan tuvalet ve banyo gibi alanları değil kendi kişisel alanlarını kullanmalıdır. Ortak alanlar kullanılır ise diğer bireylere geçmesi kaçınılmazdır. Aksi halde virüsün başkasına bulaşması oldukça kolaydır. Mulloscum’a karşı alınan en önemli önlem ortak alanlar ve eşyalara dokunulmasından kaçınma halidir. Bu durumun söz konusu olmaması için oldukça dikkatli olunması gerekir.