Akne Tedavisi Estetik

Akne Tedavisi Estetik

Bireylerin genellikle yüz çevresinde oluşan akneler, zaman içerisinde tekrar ederek çıkmaktadır. Sadece yüz çevresinde değil aynı zaman da vücudun herhangi bir bölgesinde de meydana gelebilir. Hem erkek bireylerde hem de kadın bireylerde oluşan akne sorununu gidermek için akne tedavisi uygulanmaktadır. Akne tedavisinin asıl amacı, cildin temizlenerek yeni aknelerin meydana gelmesini önlemektir. Akneler, cildin altında bulunan katmanların tıkanması sonucu oluşur. Bireylerde çıkan aknelerin iki farklı yolu mevcut olarak vardır. Bu yollara bakacak olursak ilki sivilcedir. Bireyin cildinde ciddi bir hasar bırakmadan giderilmesi mümkündür. Genellikle hormonal bozukluk, stres ve üzüntü sonucu meydana gelmektedir. Diğer aşamada ise oluşan aknelerin tedavisi oldukça kolay olup kendini tekrarlama haline düşmezler. Bu durumlara bakıldığı zaman cilt üzerinde çıkan aknelerin bireyin tenini germesiyle beraber ağrı hissi de vermektedir.

Akneye Sebep Olan Faktörler

Bireylerde oluşan aknelerin ortaya çıkmasında birçok faktör etkisini göstermektedir. Bu faktörler cilt gözeneklerini tıkayarak akne oluşumuna sebep olurken aynı zamanda siyah nokta oluşumuna da neden olmaktadır. Genellikle hormonal sorunlardan ve sağlıksız beslenme sonucu meydana geldiğini söylemek mümkün olacaktır. Akne oluşumuna sebep olan faktörlere bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.
Bireyin cildinin normalden daha fazla yağlı olması,
Fazla yağlanmadan dolayı tıkanan gözeneklerin hava almamasından kaynaklı,
Cildin kirli olması ve bu kirliliğin yoğun şekilde bakteri üretimine sebep olması,
Bazı rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan ilaç tedavisi sonucunda,
Bireyin kullandığı kozmetik ürünlerinin kalitesiz ve güvenliği test edilmemesinden kaynaklı,
Kişinin kendini kötü hissettiği bir dönemde yaşadığı üzüntü ve stres gibi duyguların tetiklemesi sonucu,
Genç kızların regl dönemine girmesiyle beraber olan hormonal dengesizlikten ve erkek bireylerinde ergenlik çağına giriş yapmasından dolayı olan hormonal dengesizlik sonucu meydana gelebilir,
Bireylerin sağlıksız besinler tüketmesinden kaynaklı,
Bütün bu faktörlere bakıldığı zaman akne oluşumunun nedenlerini görmüş oluruz.

Akne Tedavisi

Aknelerin tedavi edilmesi için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Akne tedavisinde uygulanan ilaçların bir kısmı reçetesiz alınabilirken bir kısmı da reçetesiz alınamamaktadır. Her bireye farklı tedavi türü uygulanabilmektedir. Çünkü her bireyin sağlık yapısı ve cilt nem dengesi farklıdır. Bunun için birey alanında uzman olan doktorların gözetiminde muayene olarak çıkan sonuçlara göre tedavi türü belirlenir. Akne tedavisi için genellikle mezoterapi tedavi türü uygulanmaktadır. Tedavisin sonucunu bireyler yaklaşık 8 seans sonra görebilmektedir.
Mezoterapi ile Akne Tedavisi: Ciltte olan sebum dengesi ayarlanarak karıştırılan ilaçlar deri altına verilir. Bu sayede ciltteki akne oluşumu zaman içerisinde azalacaktır. Bunun yanı sıra cilt kendini yenilemeye de başlar.
Drenaj ile Akne Tedavisi: Cerrahi işlem gerektiren akneler için uygulanan bir yöntemdir.
Benzoil Peroksit ile Akne Tedavisi: Bireyin üst cildinde biriken bakterilerin temizlenmesi için tercih edilen ilaç tedavisidir.
Bütün bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra daha farklı tedavi türleri de mevcuttur. Doktor muayenesine göre tedavi yöntemi belirlenir.