Kalıcı Makyaj Uygulaması

Kalıcı Makyaj Nedir?

Makyaj, genellikle kadın bireyler tarafından yapılmakta olup uzun yıllardır estetik açıdan güzel görünmek ve yüzü ön plana çıkarmak için yapılan bir işlemdir. Uzun yıllardır yapılan makyaj günümüzde kalıcı makyaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalıcı makyaj tekniği son zamanlar da oldukça ön planda olup merak konusudur. Kalıcı makyaj, doğal olarak bulunan mineral ve renklerin deri altına nüfuz edilmesidir. Tek kullanımlık iğneler ile deri altına nüfuz edilen mineral ve renkler doğal ve kokusuz maddelerdir. Kalıcı makyaj yaptırmak isteyen bireyler için iki yol mevcuttur. Micropigmentasyon ve microblanding olarak ayırmamız mümkündür. Bu iki kalıcı makyaj yöntemine bakacak olursak şunları söylememiz mümkündür.

  • Micropigmentasyon ile Kalıcı Makyaj Uygulaması: Kalıcı makyaj da ilk kez uygulanan teknik olarak bilinen bu yöntem dövme makinasına benzer bir cihaz yardımı ile yapılır. Cihazın ucunda bulunan tek kullanımlık iğneler ile renkler işlem görecek bölgenin deri altına nüfuz edilir.
  • Microblanding ile Kalıcı Makyaj Uygulaması: Kalıcı makyaj uygulaması olan bu yöntem de ise cihaz yerine ucu iğneli özel bir kalem kullanılır. Özel kalem ile renk deri altına nüfuz edilir.
    Kalıcı makyaj uygulamasında kullanılan bu iki yöntem de bireyin isteğine ve bölgeye göre uygulanır. Ayrıca kalıcı makyaj uygulaması bilindiği üzere sadece göz çevresi, dudak çevresi ve kaş çevresine uygulanmaktadır.

Kalıcı Makyaj Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Kalıcı makyaj uygulaması sağlıklı yapı da olan her bireye uygulanabilmektedir. Bireylerin güvenle tercih ettiği bu işlemin yapılamadığı bazı durumlar vardır. Bu durumlara dahilinde kalıcı makyajın yapılamadığı hususlar için şunları söylemek doğru olacaktır.

  • Hamile olan kadın bireyler ve emzirene kadın bireylere,
  • Cilt ilaçları kullanan bireylere,
  • İşlemin yapılacak olan bölgesinde yara varsa ve mantar gibi rahatsızlıklar mevcutsa,
  • AIDS ve HIV virüsü taşınması hali varsa işlem uygulanmaz.
  • Bu hususlar ve kronik rahatsızlık mevcut ise işlemi yaptırmak isteyen birey mutlaka doktor ile görüşmelidir. Eğer doktor uygun görürse işlem yapılır.

Kalıcı Makyaj Uygulaması Zararlı Mıdır?

Kalıcı makyaj uygulaması, günümüz şartlarında oldukça güvenli ve kaliteli bir ortam da yapılmasından kaynaklı bir risk içermez. Ancak işlemin yapıldığı yer steril değil ve kullanılan malzemeler kaliteli değil ise ortaya riskli bir durum çıkabilir. Eğer işlem esnasında tek kullanımlık malzemeler değil de daha önce kullanılmış iğne uçları kullanılırsa bireyden diğer bireye hastalık geçebilir. Bu durum da risk oluşturur. Aynı zaman da deri altına nüfuz edilen renklerin katkısız ve doğal içerikli olması gerekir. Doğal ve katkısız değilse ciltte alerjik reaksiyonlar çıkarabilir. Kalıcı makyaj uygulamasının yapıldığı alan steril, kullanılan malzemeler katkısız ve kullanılan iğne uçları tek kullanımlık ise risk oluşmaz. Bu kurallara dikkat edildiği takdir de güvenli ve sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür.