Kişiye Özel Zayıflama

Kişiye Özel Zayıflama Nedir?

Vücutta zaman içerisinde oluşan fazla yağların birikmesi sonucu bireyler kişiye özel zayıflama programlarına başvurabilir. Kişiye özel zayıflama programları genellikle birey de meydana gelen mide hastalığı, kalp hastalığı, kolesterol hastalığı ve böbrek hastalıkları gibi sorunlar karşısında uygulanmaktadır. Metabolik hastalıklar meydana gelmiş ise doktorlar birey için uygun olan kişiye özel zayıflama programı hazırlar. Aslında sağlıklı yaşam için uygulanan bir çeşit diyet de denilebilmektedir. Bu durum aslında birey zayıflasın ya da kilo alsın diye yapılan bir durum değildir. Hastalıkların yanı sıra günümüzde teknolojinin gelişmesi ile hareketsiz yaşamın ortaya çıkmasından kaynaklı sağlıklı olabilmek için yapılan bir uygulamadır. Sağlıklı bir yaşam için yapılan bu programlar için birey alanında uzman olan doktorlar ile görüşmelidir.
Kişiye özel zayıflama programının yapılması için birey kesinlikle bir sağlık kliniğine gitmelidir. Klinikte bireye tetkikler uygulanarak gerekli olan muayeneden geçirilir. Aynı zaman da bireyin yaşı, cinsiyeti, kilosu, kas oranı ve yağ oranı gibi durumlara da bakılarak kişiye özel zayıflama programı hazırlanır. Bütün bunların sonucunda birey için gerekli olan besin değeri hesaplanarak ortaya bir sonuç çıkar. Hazırlanan bu programlar kişiye özel olmasından kaynaklı bir başka bireyin uygulaması oldukça yanlıştır.

Kişiye Özel Zayıflama Programı Nasıl Olur?

İsminden de anlaşıldığı üzere kişiye özel bir program olmasından kaynaklı oldukça önem arz eden bir durumdur. Aynı zaman da gerekli olan aşamalar sonucunda program hazırlanır. Bu duruma bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.
Sağlıklı bir program için bireyin kilosundan uyku düzenine kadar tüm günlük yaşantısı kontrol edilir.
Bireyin vücut yapısı analiz edilirken vücut kitle indeksi hesaplanır.
Hazırlanacak olan program bireyin günlük yaşantısı kontrol edilerek yapılmalıdır.
Hazırlanan kişiye özel zayıflama programında kas kaybı olmadan yağ kaybı olması sağlanmalıdır. Bu duruma göre besin değerleri ayarlanır.
Bu programa uyacak kişi zayıflama odaklı değil sağlıklı beslenme odaklı olmalıdır.
Bütün bunların sonucunda kişiye özel zayıflama programı hazırlanılır. Ayrıca uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmelidir.
Kişiye Özel Zayıflama Programı Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Herkes için değil kişiden kişiye değişen sağlık durumu ve vücut yapısına göre hazırlanmasından kaynaklı program hazırlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar ise şunlardır:
Bireyin kilo, boy ve fiziksek durumu
Geçirdiği hastalık ya da var olan hastalık, kullanılan ilaçlar
Gün içerisinde tüketilen besinler ve uyku saatler
Bireyin genetik özellikleri
Kullanılan zararlı maddeler sigara ve alkol gibi
Bireyin psikolojik olarak bulunduğu durum üzüntü, stres ve kaygı vs.
Bütün bu durumlara dikkat edilmelidir. Hem fiziki hem de ruhsal durumlar bireyin sağlığını etkilemesinden kaynaklı hazırlanan programda da değişiklikler meydana getirir. Bunun için bireyler alanında uzman doktorlar ile görüşerek sağlıklı bir sonuç elde etmesi mümkündür.