Lazerle Ben Alma/Lazerle Nevüs Eksizyonu

Lazerle Ben Tedavisi

Bireyin cildinde meydana gelen benlerin, bireyi rahatsız etmesi ve sağlık sorunu oluşturması sonucu aldırmak istenir. Bireylerin benleri aldırmak istemesi sonucu lazerle ben alma işlemine başvurmaktadırlar. Lazerle ben alma işleminde birey herhangi bir ağrı ve acı hissi hissetmeden ben aldırma işlemi yapılabilmektedir. Vücudun herhangi bölgesinde meydana gelen benler bireyi rahatsız edebilmekle beraber günlük yaşantısında sorun oluşturabilir. Bu gibi sorunların olmaması için lazerle ben alma işlemi yapılmaktadır. Lazerle ben alma işleminin yanı sıra ilaç tedavisi de yapılabilir. Fakat en etkili ve ağrısız çözüm lazerle ben almadır. Ayrıca bireyin vücudunda yer alan benlerin bazı durumlar da cerrahi müdahale ile alınması gerekir. İşte bunu tespit etmek için birey sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların gözetiminde muayene olmalıdır. Muayene sonucuna göre tedavi türü belirlenir.

Lazerle Ben Aldırma İşlemi Zararlı Mıdır?

İlk olarak birey vücudunda çıkan benden rahatsız ise bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların denetiminde geçmelidir. Yapılan tetkikler sonucuna göre ciltte çıkan benin lazer ile alınıp alınamaması durumu incelenir. Eğer lazerle ben alma işlemi için ben asimetrik bir yapıda mı? Benin sahip olduğu renk nasıl? Benin büyüklük derecesi ne? Sürekli büyüme halinde mi? Gibi soruların cevabı belirlenir. Bu cevaplara göre ben işlem için uygunsa lazerle ben alma işlemi uygulanır. Lazerle ben alma işleminde bilinen bir ciddi yan etki olmamakla birlikten en fazla yara izi şeklinde iz kalma durumu oluşur. Fakat bunun dışında lazerle ben alma işlemi herhangi bir ciddi sorun oluşturmamaktadır. Ayrıca bazı durumlarda yara izi dahi kalmadan giderilmesi mümkün olan bir işlemdir. Zararı olmayan lazerle ben alma işlemi yan etki oluşturmaz. Fakat işlemden bir süre sonra bireyin sağlık yapısına bağlı olarak ben tekrar ederek çıkma hali meydana gelebilir. Bu gibi sorunların söz konusu olmaması için mutlaka alanında uzman olan doktorlar ile görüşülmelidir.

Lazerle Ben Alma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Genellikle bireylerden ben alma işlemi yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bu sayede birey işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmez. Tedavi için uygulanan lazer ışını benin olduğu bölgeye doğrudan olacak şekilde nüfuz ettirilir. Böylece ben lazerden gelen ışınlara maruz kalarak deriden yavaşça ayrılır. Bu sırada sağlıklı olan cilde herhangi bir zarar gelmemektedir. Cerrahi işleme göre daha hızlı ve etkili olduğunu söylemek mümkündür. İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. İşlem sonrasında müdahale edilen bölgeye pansuman yapılarak temiz kalması sağlanır. Ayrıca doktorun söylemiş olduğu bakım yapılmalı ve temiz tutulmalıdır. Bunun sonucunda bölge kabuklanarak soyular. Daha sonra düşen kabuk pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Bunun için kesinlikle doktorun söylediği bakıma uyulması gerekir.