Saç Ekimi

Saç Ekim’i Nedir?

Saç ekimi işlemi saç dökülmesi ve kelli sorunu yaşayan bireylerin sıklıkla tercih ettiği bir işlemdir. Hem kadın bireyler hem erkek bireylere yapılan saç ekim tedavisi genellikle erkek bireyler tarafından daha sık tercih edilmektedir. Çünkü kellik sorunu yaşayan birçok erkek mevcuttur. Bu nedenle ciddi rahatsızlık duyan ve özgüven düşüklüğü hisseden bireyler genellikle saç ekimine başvurur. Kalıcı bir etki bıraka saç ekimi, artık saç köklerinin canlı olmadığı yerlere sağlıklı ve canlı olan saç kökleri nakledilerek yapılan bir işlemdir. Ayrıca bu işlem yapılırken cerrahi bir müdahale gerekir. Her birey için farklı saç ekim planlaması yapılarak işlem uygulanır. Çünkü her bireyin saç kökü farklı bir güçte ve durumda olmasından kaynaklıdır.

Hastanın kendi sağlıklı saç kökleri, sağlıksız saç köklerine nakledilerek güçlenmesi sağlanır. Doğal bir şekilde yapılan bu işlem zaman içerisinde saç dökülmesi yaşayan ve kellik sorunu yaşayan bireylerin sorununu gidermekte oldukça faydalıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen bireyler kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların gözetiminden geçmelidir. Alanında uzman olan doktorların yaptığı muayene ve tetkik sonuçlarına göre ihtiyaç var ise işlem yapılır. Aksi halde işlemin yapılması mümkün değildir.

Saç Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekim işlemi genellikle saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayan bireylerin ensesinden sağlıklı saç kökleri alınarak yapılmaktadır. Alınan sağlıklı saç kökleri, sağlıksız olan saç köklerine ve dökülme yaşayan bölgeye cerrahi müdahale ile uygulanır. Bazı durumlarda bireyin göğüs çevresinden ve şakak bölgesinden alınan saç köklerinden de yapılabilmektedir. Uygulanan saç ekim tedavisi bireyin sağlık durumuna ve kellik yoğunluğuna göre işlem süresinde değişiklik oluşturur. Ortalama bir saat süren saç ekimi bu durumlara göre uzayabilir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bu işlem tek seansta değil birkaç seansta yapılabilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra birey, baş bölgesine özel bir bandaj takar. Oldukça kısa süren işlem sonrasında bireye ağrı kesici uygulanarak evine gönderilir. Ayrıca işlem gören birey mutlaka doktorunun söylediği dikkat edilmesi gereken kurallara uymalı ve pansumanını aksatmamalıdır. Ciddi bir uygulama olmasından kaynaklı işlem kesinlikle bir hastane ortamında yapılmalıdır. Alanında uzman olan plastik cerrahi uzmanlarının yaptığı bu saç ekim işleminin başarılı sonuç vermesi için bu durum oldukça önem arz eder.

Saç Ekim İşlemi Sonrasında Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekimi işlemi sonrasında yeni ekilen saçlar dökülme durumu gösterir. Fakat bu durum normal olmakla beraber yerine yaklaşık 4 ay içerisinde yeni saçlar çıkar. Bu duruma geçici saç dökülmesi denir. Geçici saç dökülme evresi geçtikten sonra kalıcı olan sağlıklı saçlar çıkar. Fakat bireyin kendi olan doğal saçları zaman içerisinde dökülme gösterebilir. Bunun için bireyler zaman içerisinde yeni bir saç ekim işlemi için doktoru ile görüşebilir.